Kto pamięta Mikrusa

Drodzy czytelnicy, pozwólcie, że raz jeszcze rozpocznę krótki reportaż od słów... "ostatnio na ulicach Milanówka".

Ostatnio na ulicach Milanówka można było spostrzec dziarsko przemieszczający się samochód marki MIKRUS !

Gotowy jestem iść o zakład, że poza stwierdzeniem: MIKRUS to samochód produkowany w Polsce nic więcej o tej rzeczywiście całkowicie polskiej konstrukcji nie wiemy. Nie pomoże nam w tym czterotomowa Encyklopedia Powszechna PWN. Nawet znajomość producenta a była nim Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu też na niewiele się zda podczas wertowania encyklopedii. Samochód MIKRUS MR-300 wszedł do produkcji seryjnej w 1958 roku. Był najmniejszym samochodem produkowanym w Polsce. Nadwozie dwudrzwiowe o konstrukcji samonośnej, całkowicie metalowe, długości 3 m mieściło dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Dla porównania karoseria Fiata 126p, którego produkcję podjęto w 14 lat po MIKRUSIE, jest dłuższa tylko o 5 cm, szersza o 6 cm przy tej samej wysokości.

Silnik typu Mi-10 dwucylindrowy, dwusuwowy, zblokowany z czterobiegową skrzynią biegów i przekładnią główną, umieszczony został poprzecznie z tyłu pojazdu. Silnik chłodzony był powietrzem w obiegu wymuszonym dmuchawą. Pojemność skokowa silnika wynosiła 296 cm3 a moc maksymalna 14,5 KM przy 5.100 obr/min. Masa pojazdu gotowego do jazdy wynosiła 470 kg. Prędkość maksymalna to 90 km/h przy zużyciu paliwa wynoszącym 4,9 dm3/100 km. Mikrus produkowany był przez kilka lat. Fakt, że jeszcze dzisiaj możemy spotkać MIKRUSA na polskich drogach zawdzięczamy nieprzeciętnemu producentowi i technologii bonderyzacji karoserii. W 1958 roku WSK Mielec jako pierwsza w Europie wprowadziła całkowitą bonderyzację karoserii samochodowej. Innowacja polegała na sztucznie wywołanym i kierowanym procesie korozji, w wyniku którego na powierzchni blach karoseryjnych tworzy się warstwa ściśle związana z metalem, nierozpuszczalna w wodzie o własnościach izolatora elektrycznego. Opisana warstwa w połączeniu z powłoką lakierniczą polepszyła własności antykorozyjne i mechaniczne karoserii MIKRUSA.

"MOJE MIASTECZKO" marzec 1994 rok