APRS

Automatic Position Reporting System

Logo APRS

Pierwszy raz z systemem APRS spotkałem się na spotkaniu w Radioklubie BAZA SP5KVW w Różanie w maju 2003 roku. Z zapartym tchem wysłuchałem prelekcji Adama SP5XSC. Streszczajcc prelekcję można powiedzieć, że APRS jest systemem opracowanym przez Boba Bruninga WB4APR, w którym, za pomocą amatorskiego TRX'a możliwe jest przekazanie pozycji, raportu pogodowego lub krótkiej informacji pomiędzy radioamatorami. Pozycja stacji widoczna jest w czasie rzeczywistym na mapie komputera pracującego w systemie.

Upłynęło wiele miesięcy zanim sam zaistniałem w tym systemie. Pierwszy zestaw samochodowy składał się z: TinyTrak'a ver.1.4, TRX'a ADI AT-18 z mocą nadajnika 2,5W, GPS RX RIKALINE 6015 o czułoHci -150dBm, anteny na dachu auta 1/4λ.

Sercem mojego TinyTrak'a jest MICROCHIP PIC16F84A-20I/P - najbardziej znany mikrokontroler z rodziny PIC16 z pamięcią wielokrotnie programowalną i kasowalną elektronicznie. Popularność zyskał dzięki opublikowaniu protokołu programowania, udostępnieniu projektu programatora i bezpłatnym rozpowszechnianiu środowiska programistycznego MPLAB. Eksploatuję również FoxTrak'a w wykonaniu Krzyśka- SP8HBD. Na wędrówki piesze korzystam z maleńkiego TT_SMD w wykonaniu Krzyśka-SQ6ADE.

W Polsce dużą popularność zdobył program IC-Prog (ostatnia wersja 1.05F) napisany przez Bonny Gizjen'a posiadający polską wersję językową i współpracujący między innymi z prostym programatorem JDM.

Podczas konfiguracji programu dla programatora JDM należy wybrać opcję "Inwersja VCC". W przypadku pracy z systemem WIN-95/98 wybieramy interface "Bezpośredni I/O" w systemie WIN-XP należy wybrać interface "Windows API" i zaznaczyć opcję "Włącz sterownik NT/2000". Wcześniej z internetu http://www.ic-prog.com/index1.htm musimy pobrać dodatkowo plik icprog.sys i skopiować go do katalogu IC-Prog.

Podstawowe parametry mikrokontrolera PIC16F84:

 1. Architektura procesora typu RISC, 8-bitowa,
 2. 68 bajtów wewnętrznej pamięci RAM,
 3. 35 pojedyńczych instrukcji,
 4. 64 bajtów wewnętrznej pamięci EEPROM,
 5. 14-bitowe instrukcje,
 6. 15 ośmiobitowych rejestrów funkcyjnych,
 7. 13 programowalnych linii typu wejścia/wyjścia,
 8. obciążalność wyjść 20/25mA,
 9. jeden 8-bitowy licznik/zegar,
 10. 4 źródła przerwań sprzętowych,
 11. 1kB wewnętrznej pamięci programu typu Flash EEPROM,
 12. wbudowany układ zerowania i układ czuwający (watchdog),
 13. układ zerowania od napięcia zasilania,
 14. możliwość pracy z obniżonym poborem mocy,
 15. zakres napięć zasilania 2V do 6V,
 16. częstotliwość rezonatora kwarcowego od 0MHz do 20MHz,
 17. możliwość programowania układu w systemie  ICSP.

PIC - PERIPHERAL INTERFACE CONTROLLER
PIC - PROGRAMMABLE INTELLIGENT COMPUTER

PIC16F84A-20I/P

Powrót na stronę główną