50 MHz

Moja przygoda z pasmem 50MHz rozpoczęła się od sprzęgnięcia transvertera produkcji chojnickiej i radia LAFAYETTE APACHE. Dziś odzywam się na TRX ICOM IC-551D (IC-551D produkowany był przez firmę ICOM od 1980 do 1982 roku). Jest to transceiver (13,8V, 18A) pracujący od 50 do 54MHz emisjami: SSB, CW i AM a po rozbudowie o blok IC-EX 106 również emisją FM. Posiada dwa VFO. Odbiornik jest superheterodyną z potrójną przemianą częstotliwości z Pass Band Tuning. TRX posiada trzy komórki pamięci.

Bardzo pomocny w łącznościach jest przedwzmacniacz antenowy P50VDG firmy Advanced Receiver Research oparty o GaAsFET i dający wzmocnienie rzędu 24dB.

Przedwzmacniacz 
Opis techniczny przedwzmacniacza antenowego na stronie http://www.advancedreceiver.com/page5.html

Na rynku używanych TRX’ów można spotkać IC-551 bez literki "D". Tak oznaczony TRX ma wbudowany zasilacz sieciowy, moc maksymalną 10W, odbiornik superhetrodynę z pojedyńczą przemianą częstotliwości - przy tym samym wystroju zewnętrznym.

Sześciometrowy bikon najbliższy mojemu QTH to SP5SIX pracujący na częstotliwości 50.023 MHz z kwadratu KOA2LL. Konstruktorem bikonu jest Włodek-SP5DDJ a opiekunem Tomek-SP5XMU. Więcej informacji o bikonie można uzyskać na stronie: http://www.sp5xmu.ampr.pl/sr5six/index.html.

Transceiver ICOM IC-551D:

Kliknij, aby powiększyć (otworzy się nowe okno)


Powrót na stronę główną